UROCZYSTE PRZYJĘCIE CHŁOPCÓW NA MINISTRANTA

UROCZYSTE PRZYJĘCIE CHŁOPCÓW NA MINISTRANTA

Po rocznym przygotowaniu (niektórzy nawet dłużej) szesnastu chłopców zostało przyjętych na ministrantów , do grona Liturgicznej Służby Ołtarza w naszej parafii.
Wszyscy chłopcy przygotowywali się bardzo rzetelnie i sumiennie do swojej posługi ministranckiej, pod czujnym okiem swojego opiekuna o. Artura. Przez cały rok na zbiórkach poznawali wszystko co jest związane z posługą ministranta: kolory używane w liturgii, części Mszy św., postawy liturgiczne, modlitwy ministranckie, czynności, które wykonują ministranci podczas liturgii i wszystko, co jest związane i potrzebne do bycia dobrym ministrantem.
Po całym roku przyglądania się, jak służą ministranci, wszyscy kandydaci przystąpili do egzaminu. Pierwszym etapem egzaminu była wiedza teoretyczna związana z ministranturą, druga to już praktyczna, o wiele trudniejsza, każdy musiał sam przynieść i odpowiednio rozłożyć kielich i bieliznę kielichową na ołtarzu, odpowiednio zadzwonić dzwonkami i gongiem itp. Po pomyślnym zdaniu wszystkich egzaminów nastąpiło uroczyste przyjęcie kandydatów na ministrantów.
Uroczystość ta nastąpiła 26. listopada na Mszy św. dla dzieci o godz. 10.30, której przewodniczył o. Proboszcz. Po kazaniu i wyznaniu wiary kandydaci przystąpili przed pierwszy stopień prezbiterium, po wcześniejszym imiennym wywołaniu. Następnie odbył się dialog między o. Proboszczem, a o. Opiekunem, który prosił o. Proboszcza w imieniu tych chlopców o udzielenie im posługi ministranta w naszej wspólnocie parafialnej. Później O. Proboszcz pobłogosławi i poświecił każdą albę i cingulum, rodzice pomogli ministrantom je założyć i zostały rozdane legitymacje ministranckie. Następnie ministranci dla umocnienia swoich dobrych postanowień z następujących słowach złożyli przyrzeczenia: „służbę ministrancką uważam za moje powołanie i zaszczyt. Przyrzekam więc memu Panu i Bogu służyć przy Jego ołtarzu z wiarą i radością. Obowiązki ministranta będę wypełniał sumiennie. Będę się modlił za moich księży i okazywał im szacunek. Będę czcił, miłował i modlił się za moich rodziców, wychowawców i nauczycieli. Będę pilnym uczniem i dobrym kolegą. Będę z innymi mówił o Chrystusie, aby więcej mu uwierzyli i bardziej Go pokochali. Wyrzekam się do 18 roku życia alkoholu i palenia papierosów. Będę miłował moją Ojczyznę i wszystko, co Ją stanowi. Na świadków tego przyrzeczenia biorę moich kapłanów, rodziców, kolegów i wszystkich tu obecnych. Tak mi dopomóż Bóg. Amen”.
Po przyrzeczeniach ministranci serdecznie podziękowali o. Proboszczowi za przyjęcie ich do tej zaszczytnej posługi, o. Arturowi za przygotowanie ich na ministrantów i swoim rodzicom za wspieranie i obecność w tej ważnej uroczystości. Już jako nowo „wyświęceni” ministranci służyli do Mszy św.
Po Eucharystii wszyscy ministranci i rodzice wraz z o. Proboszczem i o. Arturem uczestniczyli w radosnym spotkaniu w salce.
Chłopcy, którzy przyjęli posługę ministranta w Liturgicznej Służbie Ołtarza naszej parafii: Paweł Figarski, Paweł Okrutnik, Daniel Okrutnik, Patryk Czyżewski, Patryk Trąbiński, Przemysław Bąbol, Piotr Posiadała, Bartosz Krysiak, Jarosław Głuszczak, Łukasz Krzywiński, Dawid Miszczuk, Konrad Łopuszyński, Michał Surosz, Bartosz Krasuski, Michał Rogulski, Przemysław Wielgórski.Zobacz zdjęcia w galerii [1] 

Powrót

Święta

Niedziela, VII Tydzień zwykły
Rok B, II
Niedziela Zesłania Ducha Świetego

Licznik

Liczba wyświetleń:
3515835

Statystyki